Přeskočit na obsah

Výlet do okolí

Chlum u Třeboně ( 800 M )

Městys Chlum u Třeboně  se nachází v okrese Jindřichův Hradec v Jihočeském kraji. Rozkládá se poblíž rakouských hranic, žije v něm přibližně 1 900 obyvatel. Přibližně pět kilometrů od městyse leží rakouské město Litschau.

Pamětihodnosti:

 • Zámek Chlum u Třeboně
 • Poutní a farní kostel Nanebevzetí Panny Marie
 • Křížová cesta

Rašeliniště Pele ( 1,5 km )

Rašeliniště Pele je přírodní rezervace na rozhraní katastrálních území obcí Chlum u Třeboně a Staňkov v okrese Jindřichův Hradec. Oblast spravuje AOPK ČR Správa CHKO Třeboňsko. Důvodem ochrany je rašeliniště v počátečním stádiu vývoje na přítocích rybníka Vydýmače.

Obec Staňkov ( 3 km )

Obec Staňkov se nachází v okrese Jindřichův Hradec v Jihočeském kraji. Žije v ní 200 obyvatel. Vesnice se nachází pod hrází Staňkovského rybníka, který ovlivňoval historii i charakter vsi.

Pamětihodnosti:

 • Staňkovský rybník
 • Dům čp. 9
 • Venkovská usedlost čp. 59 s rybářskou baštou
 • Boží muka u silnice směrem na Pele

Bukové kopce ( 3 km )

Bukové kopce je přírodní rezervace poblíž městysu Chlum u Třeboně v okrese Jindřichův Hradec. Oblast spravuje AOPK ČR Správa CHKO Třeboňsko. Důvodem ochrany jsou květnaté bučiny s kyčelnicí devítilistou, která je v Třeboňské pánvi výjimečně se vyskytujícím lesním společenstvem.

Tajemná Studánka ( 3 km )

Obec Lutová (5 km )

Lutová je vesnice patřící k městysu Chlum u Třeboně. Leží jihozápadně od Jindřichova Hradce. Je vyhlášena jako vesnická památková zóna. V roce 2011 zde trvale žilo 105 obyvatel.

Pamětihodnosti:

 • Kostel Všech svatých
 • Fara čp. 5
 • Křížová cesta a boží muka na hřbitově
 • Kaple svatého Jana Nepomuckého na návsi
 • Chalupa čp. 36
 • Kontribuční sýpka
 • Zřícenina poutního kostela Narození Panny Marie za vsí

Litschau ( 7 km )

Litschau je nejsevernější rakouské město. Leží v okrese Gmünd v Dolním Rakousku. Má rozlohu 82 km² a leží 531 m n. m. K 1. lednu 2021 zde žilo 2192 obyvatel.

Nachází se zde hrad založený roku 1260, který je v držení moravsko-rakouského šlechtického rodu Seilernů-Aspangů. Někdejší hradní město vzniklo ve 13. století a sloužilo k opevnění hranice.

Do Ličova vede úzkorozchodná dráha z Gmündu a končí zde.

Pískovny Cep, Tušť ( 7 km )

Na jih od Majdaleny leží jedna z nejznámějších a největších třeboňských pískoven – pískovna Cep. Jedná se o vodní nádrže vzniklé po těžbě štěrkopísku. 

řeka Dračice ( 8 km )

Dračice je přírodní rezervace na katastrálním území Klikov, Nová Ves u Klikova a Rapšach v okrese Jindřichův Hradec v Jihočeském kraji. Oblast spravuje AOPK ČR – regionální pracoviště Jižní Čechy.

Muzeum Amerických vozů ( 20 km )

Muzeum veteránů v Nové Bystřici je prvním a největším muzeem amerických předválečných automobilů v Čechách. Sídlí v budově staré industriální textilky, která přímo vybízí k procházce historií.

Muzeum veteránů je první a největší muzeum amerických předválečných automobilů v České republice, které bylo vybudováno v prostorách bývalé textilní továrny. Ocitnete se v dobách, kde automobily dělaly první krůčky, v časech hojnosti a ohromných karoserií i v éře rychlých sportovních aut. Muzeum vám nabídne cestu časem – pohled do minulosti se snahou zachytit ten obrovský skok, které toto odvětví za posledních sto let udělalo. Budete vnímat atmosféru s vůní prachu a benzinu a divokého západu. Necháte se vtáhnout do večerní atmosféry před svítícím Manhattanem let padesátých nebo se stanete součástí hippie doby let sedmdesátých. V každém sále si můžete odpočinout v pohodlných křeslech a na závěr si dát lahodnou kávu v kavárně, zatímco si vaše ratolesti pohrají v dětském koutku…

Nové hrady ( 30 km )

Nové Hrady jsou město v Novohradském podhůří poblíž hranic s Rakouskem, asi 30 km jihovýchodně od Českých Budějovic a 20 km jižně od Třeboně. S nadmořskou výškou 541 m jsou nejvýše položeným městem okresu České Budějovice. Katastrální výměra města činí 7 968 ha a žije zde přibližně 2 500 obyvatel. PSČ je 373 33 vyjma místních částí Byňov, Nakolice, Obora, Štiptoň, Údolí a Vyšné, které mají PSČ 374 01.

Solné lázně + Aguapark Gmund ( 30 km )

Chcete si užít opravdový relax? Pak navštivte solné lázně v rakouském Gmündu – Sole-Felsen-Bad.

Relaxovat můžete v obrovském komplexu, s vodní plochou téměř 1000 m čtverečních, určeném ke koupání s vyhlídkou na idylicky položený rybník Assangteich.